top of page

4 Aşamalı Şükür PratiğiEvren niyet ve şükür üzerine kuruludur derler. Eğer düzenli bir süre kullanırsan şükretmenin ruh halini iyileştirdiğini, duygusal dayanıklılığını yükselttiğini, günlük hayatını daha doyumlu hale getirdiğini ve hayatına seni memnun eden deneyimler çektiğini fark edebilirsin 😊🙌


İlk aşama şükür gün içerisinde deneyimlediğin her minik güzellik için, ki dikkatin iyiyi/güzeli fark etmek konusunda giderek becerikli hale gelsin.


Lezzetli bir kahve, içten bir sarılma, dolu dolu bir kahkaha, gözlerini doyuran güzel bir manzara, ciğerlerine dolan taptaze hava ve benzeri onlarca harika his için teşekkür et.


Sana iyi hissettiren, bakması/dinlemesi/koklaması/tatması/dokunması iyi gelen anları farket, o anları elinden geldiğince uzat ve hislerini tüm bedenine yayarak tadını çıkar ki günlük hayatın giderek daha keyifli hale gelebilsin :)

İkinci aşama şükür uzun süredir seninle olan şeyler için, ki sıradanlaşmasınlar.


Sana düzenli gelir sağlayan, hayallerini finanse eden işin için; yıllardır hayatında olan ailen/arkadaşların/sevdiklerin için; pencerenden görünen, sokağını güzelleştiren ağaç için; becerikli ellerin, keskin gözlerin ya da güçlü bacakların için; seni hayata karşı güçlendiren asiliğin, iyimserliğin ya da bambaşka bir sürü özelliğin için teşekkür et.


Yazar Anne Frank “Ölüler yaşayan insanlardan çok daha fazla çiçek alıyor. Çünkü pişmanlık, şükürden çok daha güçlü” demiş. Kendine ve hayatındaki diğer güzel şeylere karşı körleşmene izin verme, eline geçen her fırsatta hem zihnen hem mümkünse fiilen kendini, sevdiklerini ve hayatındaki güzel şeyleri onurlandır.

Üçüncü aşama şükür seni zorlayan alanlar için, ki deneyimlediğin koşullar daha hızlı iyileşebilsin. Müthiş güçlü bağlar yaratan direnci kırmak, bu sayede o alanı iyileştirmek, içinden dayanıklılıkla geçebilmek ya da tamamen hayatından çıkartabilmek mümkün olabilsin.


İşin seni zorluyorsa belki o iş sayesinde tanıdığın bir kaç güzel insan ya da düzenli yatan gelirin için; belirli bir kişi seni zorluyorsa alanını korumayı öğrettiği için; ilişkin seni zorluyorsa adım adım kendi gücüne/değerine sahip çıkmayı öğrettiği için teşekkür et. Dikkatini mevcut koşulların içindeki iyide tutabilmek, hayatında neyi çoğaltmak istediğini farketmeni ve öfke/direnç/nefret gibi mevcut durumdan çıkmanı zorlaştıran bağlardan özgürleşmeni sağlayacaktır.


Son aşama şükür henüz hayatına girmemiş ama girmesini arzu ettiğin şeyler için, ki evrene neyi deneyimlemek istediğinin mesajını verebilesin. Odağın, yönelimin, enerjin arzuladığın yeni gerçekliğe uyumlanabilsin


Hayatının her alanındaki ferahlık hissi için; eşitlik ve özgürlük için; her geçen gün daha güçlü hissettiğin için; hayatındaki tüm bolluk ve bereket için; tüm hücrelerinde hissettiğin sıcacık sevgi için; nefes kesen manzaralar/müzikler/deneyimler için ve hayalini kurduğun, deneyimlemek istediğin tüm haller için şimdiden teşekkür et. Dolu dolu, hissederek 🙏🏻


Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


Yazı: Blog2_Post
bottom of page